Gradski menadžer Goran Vesić najavio je da će biti pozvani na odgovornost inspektori koji su dopustili izgradnju nelegalnih zgrada od nekoliko hiljada kvadrata.
A protiv onih koji budu gradili pored zabrane biti podnete krivične prijave, kaže Vesić.
- Trаžićemo odgovornost onih inspektora, opštinskih ili gradskih, koji su dopustili da niknu nelegalne zgrade od nekoliko hiljada kvadrata, a da to nisu sankcionisali. Svako ko nastavi da gradi pored zabrane i trake, a ima i takvih slučajeva, dobiće odmah krivičnu prijavu - rekao je Vesić zа današnje Večernje novosti.
Vesić je rekao da je grad dobio satelitski snimak iz novembra 2015. godine i da će u skladu sa Zakonom o ozakonjenju svi objekti koji se ne nalaze na tom snimku, a građeni su bez važećih dozvola biti srušeni.
- U petak, 22. jula, je počeo popis svih objekata koji se grade ili su građeni proteklih osam meseci i odmah posle upoređivanja sa satelitskim snimkom, odnosno, ukoliko se ne nalaze na njemu, biće odbijeni za legalizaciju - naveo je Vesić.
Prema njegovim rečima, pojedini investitori su pokušali da iskoriste Zakon o ozakonjenu, čiji je smisao da se ozakone do tada izgrađeni objekti, i da sagrade nove kako bi ih uz pomoć pojedinaca iz lokalne samouprave prikazali kao objekte građene pre donošenja zakona.
Komentarišući navode da je arapskim investitorima u projektu 'Beograd na vodi' u zakup dato najluksuznije zemljište u prestonici bez nadoknade, Vesić je rekao da je "116 hektara zemljišta pored reke postalo u očima opozicije najluksuznije" tek kada ga je sadašnja gradska vlast uredila.
- Dakle, ako je najluksuznije, zašto ga nisu oni raščistili? Makar kamen da su pomerili odatle i pronašli makar jednog investitora koji bi dao ne milijarde već milion evra, imali bi sada pravo nešto da kažu. Nisu bili u stanju to da urade i bolje im je sada da ćute. Beograd na vodi je projekat koji je važan za dalji razvoj Srbije, jer predstavlja ulaganje od preko 3,5 mlrd EUR - naveo je gradski menadžer.