Zavod za statistiku Crne Gore Monstat utvrdio je da Crna Gora ima 122.462 stana više nego što ima porodica.
Uz to, tada je bilo 59 hiljada praznih stanova i skoro 62 hiljade stanova koji su se koristili u sezoni letnjoj ili zimskoj. Od 2011, kad je bio popis, nastavljena je izgradnja stanova nesmanjenom brzinom.
Predsednik Odbora udruženja građevinarstva i industrije građevinskih materijala Privredne komore Mile Gujić tvrdi da je teško dati precizne informacije kolika je zarada investitora, jer cene gradnje konkretno u Podgorici (a i u drugim gradovima) zavise od kvaliteta lokacije, infrastrukture i drugih parametara koji utiču na tržišnu cenu stanova.
“Prema analizi koju smo radili za potrebe naše firme za jednu lokaciju na Starom aerodromu u Podgorici gde je u pitanju izgradnja stambeno poslovnog objekta površine 9.000 kvadratnih metara dobili smo slične podatke onima koje je dao Monstat”, kazao je Gajić koji je zaposlen u firmi Normal kompani.
On tvrdi da je cena gradnje bila oko 700 evra po kvadratu, dok je prodajna cena bila u proseku 890 evra.
Prema rečima Gajića prosečna zarada investitiora kada se odbije PDV bila je oko 150 evra po kvadratu.
Ekonomski analitičar Predrag Drecun tvrdi da je odnos ponude i tražnje stanova bio povoljniji pre nekoliko godina i misli da se ulazi u zonu zasićenosti. Smatra da je to dobar posao za pojedinca, ali sa aspekta društva nije.