Da li će se ikada stati na put divljoj gradnji? Vlada predlaže da se donese novi zakon, koji bi sutra trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri.
Zgrade niču kao pečurke posle kiše, bez reda, bez dozvola, a do investitora je nemoguće doći.
Bahatost pojedinaca i nemoć ili okretanje glave države od problema izgleda da su najočigledniji u građevinskoj industriji.
Novi zakon ne sprečava rušenje nelegalnog objekta, ukoliko je investitor pokrenuo spor pred upravnim sudom, ali otvara i mogućnost da država nadoknadi štetu ukoliko na kraju procesa presuda bude u korist investitora.
"Zakon o ozakonjivanju je jedna stvar, a zakon o nelegalnoj gradnji je donet još 2015, gde kaže ako se počne objekat bez građevinske dozvole da je to kriv delo i da je tu zaprećena kazna do tri godine zatvora. Ja ne znam da je neko procesuiran što se toga tiče", kaže Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije.
I stvarno, kada se pogleda po Srbiji, a naročito po Beogradu, objekti se grade na sve strane bez dozvola i suprotno urbanističkim planovima.
Rodić smatra da su katalizator divlje gradnje lokacijske dozvole, koje se sada produžavaju na dve godine, a na osnovu njih investitor započinje gradnju, ali često umesto predviđena dva, nikne osam i više spratova. Sve ove da ih tako nazovemo uslovne pogodnosti u zakonu stvaraju nezdravu konkurenciju.
"Da ljudi koji pošteno rade i plaćaju sve komunalije i zemljišta stvarno budu konkurentni na tržištu, a ne da ilegalna gradnja gde se ne plaćaju ni komunalije čak ni zemljište, gde se divlja sa gradnjom, gde je pitanje kvaliteta, gde u 90 posto slučajeva su prevareni kupci koji uzimaju takve objekte, znači stanemo na put", ističe on.
Novi zakon predviđa i uvođenje obaveze da se za svaku zgradu proverava da li se nalazi na satelitskom snimku iz 2015. godine, i da ukoliko je nema, nadležni ne mogu da je legalizuju.