Ministar životne sredine i prostornog planiranja Srbije Oliver Dulić potpisao je ugovor s predstavnicima osam banaka o subvencionisanju kamata na kredite u okviru programa masovne stanogradnje u petak u Beogradu.
Za te namene država je obezbedila dve milijarde dinara kojima će biti subvencionisana kamata do sedam odsto na kredite za projektno finansiranje stanogradnje, a banke trenutno inevstitorima odobravaju kredite za te namene sa godišnjom kamatnom stopom od osam do deset odsto.
- Ovih dana počeće potpisivanje ugovora o odobravanju kredita u okviru programa masovne stambene izgradnje. Kredit će moći da dobiju investitori i građevinske firme uz uslov da imaju zemljište u vlasništvu i pravosnažnu lokacijsku dozvolu - kazao je Dulić i dodao da će izgradnja stanova moći da počne i pre nego što se dobiju odgovarajuće građevinske dozvole koje će se pribavljati u toku izgradnje.
- U Srbiji trenutno postoji interes da se uz pomoć subvencionisanih kredita za projektno finansiranje izgrade stambeni objekti od 500.000 kvadratnih metara. Cene tih stanova su ograničene, u zavisnosti od zone, i kreću se od 1.595 do 695 evra po kvadartanom metru, a pravo na kupovinu imaće građani koji nemaju stan u vlasništvu - kazao je Dulić i istakao da će građevinska direkcija Srbije uskoro početi izgradnja 5.000 stanova na lokaciju kasarne "4. jul" u Beogradu uz pomoć kredita za projektno finanansiranje, a cena kvadratnog biće 1.290 evra.
Ugovor o kreditiranju projekata stanogradnje danas su potpisale banke Unikredit, Rajfajzen, Erste, Inteza, Komeracijalna, AIK, Folks i Metals, a u taj program mogu da se uključe i ostale zainteresovane banke u Srbiji.
Program finansiranja masovne stambene izgradnje treba da podstakne gradevinsku industriju i tražište nekretnine, snizi cenu stanova i građanima omogući da po povoljnim uslovima kupe stan.
Protekle godine u Srbiji je izgrađeno oko 3.000 stanova, a u 2008. godini pet puta više. Građevinska industrija, kako se procenjuje, vezuje 40 odsto ostatka industrije, kao što su proizvodnja materijala i hemijska industrija.