400 nelegalnih objekata u Nišu čeka rušenje

Divlja gradnja u najvećem gradu juga Srbije uzela je maha, a spora zakonska procedura i manjak para, prema rečima gradonačelnika Niša, otežava rušenje, ali i podstiče gradnju novih objekata bez dozvole.

Rešenja za rušenje pojedinih kuća i poslovnih prostora koji su “nikli” bez dozvole izdata su još 2012. godine.

Iako su se konačno stekli uslovi da tih 400 objekta bude srušeno, sa samo 2,5 miliona dinara u budžetu za ove namene to je, prema rečima gradonačelnika Zorana Perišića, nemoguće uraditi.

Mi rušimo za sve pare što bi se reklo, ali to nije dovoljno. U Nišu ima 30.000 objekata bez dozvole, samo u periodu između dve legalizacije, do 2003. do 2009. godine podignuto je 6.500 objekata bez dozvole i za to odgovornost snose građevinski inspektori - rekao je Perišić.

Loša finansijska situacija i spora zakonska procedura, prema rečima gradonačelnika, “daju krila” onima koji bi i dalje da grade bez dozvole.

Ukoliko se nešto ne promeni u ovoj oblasti, objekti za koje se ovih dana donesu rešenja o rušenju na red će stići 2020. godine. Ljudi to znaju i zbog toga nastavljaju da grade bez građevinske dozvole - kaže Perišić.

Dugo je problem bio u preduzeću koje bi trebalo da uklanja nelegalne objekte. Na kraju je taj posao Grad direktnom pogodbom poverio “Nišstanu”, ali je mišljenje republičke Uprave za javne nabavke bilo negativno, pa niška Uprava za inspekcijske poslove nije izdavala naloge za rušenje ovom preduzeću, već je raspisala tender za najboljeg ponuđača.

Na insistiranje gradonačelnika Niša da se poštuju skupštinske odluke, “Nišstan” je počeo sa uklanjanjem, ali su onda nastali problemi sa vlasnicima nelegalnih objekata koji su tvrdili da imaju papire i preduzimali drastične mere.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar