Kompanija "Sip tehnolodži" napravila je na Sajmu građevinarstva u Beogradu kuću od sip panela, sastavljenih od drveta i stiropora, za jedan dan.
Cena gradnje objekta u sivoj fazi je između 160 i 190 evra po kvadratnom metru.
Inženjer Igor Carević je u okviru akcije "Gradimo srcem" kompanije "Sip tehnolodži", sa svojim timom napravio kućicu ispred hale 3 Beogradskog sajma u petak za manje od dana.
Ista takva kuća od 40 kvadrata biće napravljena za porodicu iz Čačka koja je ostala bez doma u poplavama.
Sip tehnolodži ima proizvodni pogon u Novoj Pazovi, a sedište kompanije je u Estoniji.
Carević kaže da će biti još akcija doniranja kuća napravljenih od sip panela koji, kako je istakao, imaju odlične termoizlacione sposobnosti i statičke karakteristike.
Prednost ovakvih kuća je što paneli preuzimaju opterećenje, nisu potrebne nikakve dodatne konstrukcije. Sip panel može da podnese opterećenje od 31 tone pritiska, a na savijanje može da primi 7,8 tona", rekao je Carević.
On naglašava da su kuće od sip panela jeftinije i od montažne gradnje, a kamoli klasične čvrste gradnje blokovima i ciglom.
"Stiroporom smo uspeli da preuzimemo deo opterećenje, a stiropor je odličan izolator, tako smo jednim udarcem ubili dve muve, s obzirom da smo uspeli da izbegnemo dodatnu izolaciju samog objekta", objašnjava Carević.
Prema njegovim rečima, sip paneli su otporni na vatru i mogu da izdrže 70 minuta u požaru od 700 stepeni.On kaže da za takve kuće ne mora da se gradi klasičan temelj, već da mogu da se postave čelične šipke i dodaje da je potrebno iz estetskih razloga dodati neku ukrasnu fasadne oblogu - lamperiju, demit fasadu i druge.
"Patent postoji još od 1930. godine u Kanadi, zatim je počeo da se brzo širi u Americi i Rusiji. Kada je napravljena OZB ploča 1980. godine (koja se sastoji od presovanih delića drvene gradje) taj patent je doživeo procvat i nenormalnom brzinom počeo da se širi na tržištu, a od prošle godine i kod nas", dodao je Carević.
Sip paneli se sastoje od izolacionog materijala - stiropora koji može biti debljine 10,15 ili 20 centimetara u sendviču izmedju dve snažne obloge - OZB ploče, a u gradnji se medjusobno povezuju drvenim gredama. Po proračunima stručnjaka gradnja iznosi svega trećinu klasnične masivne gradnje, dok je od montažne gradnje povoljnija oko 30 odsto.